Son Eklenenler

Saints Row 4 İnceleme

Saints Row IV İnceleme

Yazar : Onat Deniz Taka / ModdingTR.com Oyun İncelemeleri

saintsrow4

DELİLİK!
Deliliğin tavan yaptı, hınzırlığın sınırının aşıldığı, patlamadık yerin kalmadığı, en absürt şeylerin yaşandığı, deliliğin oyun olarak hal almışı Saints Row serisinin yeni oyunu olan Saints Row IV bizlere yukarıda saydığım tüm maddeleri tekrar yaşatmak için geliyor ama bunu yaparken diğer oyunlarının üzerine bir şeyler koyarak mı yapıyor? Yapıyorsa ne kadar yapıyor, yapmıyorsa neden yapmıyor? Soruları çoğaltarak kafanızı bulandırmayayım en iyisi. Ama siz yine de bu soruları bir düşünün. Çünkü tüm cevaplarını incelemede bulacaksınız!

ÇILGINSIN ADAMIM!
“Delilik” ve “Patlama”. Oyunu iki kelimeyle açıklayacak olsaydım bunlar kesinlikle o iki kelime olurdu. Oyunda hikâye arayanlara kötü haber olacak ama oyun tamamen eğlence ve az önce söylediğim o iki kelime üzerine kurulu. Bu yüzden oyunu GTA serisi ile karşılaştırmak hiç ama hiç mantıklı olmayacaktır. Buna rağmen hala neden dersiniz size belirteceğim ilk şey oyunun daha başında koskoca bir roketi havadayken yok ederek Amerika’nın başkanı olduğumuz gerçeğidir. Yetmedi mi? O zaman sorun sizde. Terapistinizle görüşürseniz sizin için iyi olacaktır.
Yukarıda belirttiğim olaylar sonucu Amerika başkanı olduğumuzu söylemiştim. Ama oyun bunun üzerine kurulu değil. Olaylar hemen bundan sonra gerçekleşiyor ve Amerika’yı uzaylılar işgal ediyor. Buna karşı gelmeye çalışırken de uzaylıların liderinin yarattığı bir sanal gerçeklikte (bir nevi matrix) mahsur kalmış buluyoruz kendimizi. Oyunun açık dünya elementleri buradan sonra devreye giriyor. Bu sanal gerçeklikte çeşitli görevler sonucu özel güçler kazanıyoruz! Evet, yanlış duymadınız. Bir süre sonra Süpermen’den aşağı kalır hiçbir yanımız kalmıyor oyunda. Süpermen de kimmiş alayı gelsin!
Bu süper güçler çok çeşitli ve güzel bir şekilde oyuna yedirilmiş. Amam bu süper güçler herhangi bir oyunu oynarken god-mode yazmış gibi hissettiriyor. Düşmanlarınızla sizin aranızda çok büyük güç dengesizlikleri oluşuyor. Ayrıca oyunda ölmekte çok zor. En zor seviyede oynamadığınız sürece çok zorda kaldığınız anda süper hızı kullanıp kaçabiliyorsunuz. Bir de bu süper hız yüzünde araba kullanmaya hiç ihtiyaç duymayacaksınız. Bu da oyuna konulan araba sürme dinamiğini gereksizmiş gibi gösteriyor.

saintss

AYNISININ LACİVERTİ
Oyunu bir önceki Saints Row ile karşılaştıracak olursak arada çok fazla fark olmadığını görüyoruz. Öncelikle oyunda haritaya, çeşitli görevlere vb. şeylere ulaştığınız telefon menüsü gitmiş yerine bir HUB menü gelmiş. Bence telefon daha kullanışlıydı. HUB menüler bu aralar çok yaygın oyunlarda ama SW 4’e yakışmamış. Bu tarz menülerde küçük değişiklikler var ama değinilecek kadar önemli değiller.
Grafik açısından önceki oyunla arada hiçbir fark göremedim. Kaplamalar, animasyonlar, karakter yaratma ekranı falan küçük detaylandırmalar dışında “aynısının laciverti” dediğimiz şekilde bizlere sunulmuş. THQ’nun batışının bunla bir ilgisinin olup olmadığı bilinmez ama insan en azından daha gelişmiş grafikler bekliyor.
Oynanabilirliğe değinirsek aradaki tek fark (ki bu fark zaten oyunun üzerinde olduğu dinamik) süper güçler. Önceki oyunlarda olmayan bu dinamik oyuna farklı bir hava katmak için konulmuş. Daha önceki oyunlardan daha farklı bir deneyim yaratmak istemişler bizlere. Güzel de olmuş aslında. Şimdiye kadar yapılmış çoğu süper kahraman oyunundan çok daha iyi yansıtılmış oyuna bu süper güç dinamiği.

saints-row-4

İÇERİK VE DAHA FAZLA İÇERİK
Oyundaki yan görevlerin önceki oyunlardan aşağı kalır bir yanı yok. Profesör Genki’nin o matrak ve bolca delilik ile harmanlanmış görevleri yerli yerinde duruyor. Hatta daha fazlalaştırılmış ve geliştirilmiş halinde. Bu görevler benim bir önceki oyunda en çok zevk aldığım bölümlerindendi oyunun. 4’üncü oyunda da bunu bozmamışlar. Ayrıca yine oyunun en zevkli kısımlarından etrafa belirli bir sürede belirli bir miktarda (maddi açıdan) zarar verme görevleri de var. Ayrıca oyuna süper güçlere paralel olarak da bazı görevler eklenmiş. Süper hızı kullanarak belirli parkurları belirli zamanda tamamlamak gibi. Bu tarz görevleri tamamladığınızda derecenize göre para kazanıyorsunuz. Bu da çeşitli silah upgrade’leri ve kıyafetler almanıza yarıyor. Gerçi paranızı harcayacak bir sürü yer var. Bu söylediklerimle sınırlı değil. Kısacası oyun içerik olarak isteneni vermeyi başarıyor.

saints-row-4-gets-impressive-new-screenshots-8

DLC Mİ OYUN MU?
Oyunu oynarken Saints Row The Third’ün üzerine gelmiş bir süper güç DLC’si oynar gibi hissettim. Çünkü oyun bir devam oyunu olacak kapasitede yeniliğe ve dinamiğe sahip değil. Birkaç süper güç ile olacak iş değil bu. Ama matrak havası, delilik dolu hikayesi ve bol bol absürt aksiyonuyla eğlenceli bir oyun arıyorsanız en iyi seçenek olmayı yine başarıyor Saints Row serisi.

Oynanabilirlik: 7,0
İçerik: 8,0
Grafik:7,0

Hakkında ModdingTR

Yayın hayatına resmi olarak 14 mart 2013 tarihinde başlayan ModdingTR.com yayınlandığı günden bu yana yaptığı projeler ve paylaşmış olduğu oyun yamaları ve haberleri ile Türkiye'de adından sıkça söz ettirdi.2 yıl içerisinde 3 milyon'dan fazla insana hizmet veren ModdingTR.com böylelikle sadece Türkiye'de değil Dünya'nın her yerine başarısını ve kalitesini kanıtlamış oldu. Hergün yeni projeleri ve oluşumları ile büyümeye devam eden ModdingTR.com önümüzde ki zamanlarda da bu büyümesini katlanarak devam ettirecek.

Cevapla