Son Eklenenler

Until Dawn PS4 İnceleme "Kelebek Etkisi"

Sekiz arkadaş uzak bir dağ evinde mahsur kaldığında, ürkütücü olaylar gerçekleşir ve yalnız olmadıklarını anlarlar.

Korkudan titreyen gergin grupta panik hâkim. Dengesiz katilin kim olduğunu bulmaya çalışırken sekiz karakterin korkusuna ortak olun. Gelişmiş “Kelebek Etkisi” sistemiyle ölüm kalım kararları alın. Yaptığınız her şey hikâyenin gidişatını ve bütün karakterlerin kaderini ciddi biçimde değiştirecek.

Hayden Panettiere gibi Hollywood oyuncularından oluşan kadronun, insanın kanını donduran performansı PS4‘ün gücüyle hayat kazanıyor. Bu ürpertici hikâyede dağdan kimin sağ çıkacağını yalnızca sizin eylemleriniz belirleyecek.

SuperMassive Games’in geliştirdiği, Sony’nin yayımcılığını yaptığı Until Dawn, 25 Ağustos tarihinde sadece PS4 platformuna çıkışını gerçekleştirdi.

Tabiri caizse bugüne kadar ki en iyi oyunlardan biri karşımızda. Until Dawn!

221 (1)

Yazıma tam olarak neresinden başlayayım diye düşündüğüm tek yazı oldu. Çünkü her açıdan oldukça harika özelliklere sahip bir oyun Sony tarafından PS4 platformuna özel sunuldu. Elbette hepimiz isterdik PC‘ye de gelmesini fakat yeni nesile önem verildiği şu sıralarda bu tür oyunların PC‘ye gelmesi maalesef zor.

Fazla uzatmadan oyuna ve detaylara girelim..

Oyun, en yukarıda belirttiğim gibi SuperMassive Games tarafından geliştirildi ve Sony tarafından PS4 platformuna özel yayımlandı. Oyunun bir iki kötü kısmı var fakat bunları yazımın sonlarına doğru belirteceğim.

Until Dawn tamamen seçimlere odaklı bir oyun. İnteraktif bir oyun & film karışımı bir şekilde bizlere gelen Until Dawn‘da oyunun tüm gidişatı bizim ellerimizde. Toplam 9 karakterin bulunduğu oyunda 9 karaktere de hükmedebiliyoruz. Tabiki biz tek tek seçim yapamıyoruz fakat oyun doğru zamanda doğru kişilere geçirerek, o kişi hakkında kararlar vermemizi sağlıyor.

Spoiler vermeden hikayeden biraz bahsetmek gerekirse, 9 arkadaşın içerisinde 3 adet Washington ailesinin çocukları bulunuyor. Josh, Hannah ve Beth. (Bu arada bahsettiğim Josh’u, Mr.Robot dizisindeki Elliot canlandırıyor) Bu 3 Washington ailesinin çocukları kendilerine ait olan bir dağ evine yanlarında 6 arkadaşını da götürerek eğlenmeye ve sıcak dakikalar geçirmeye gidiyor. Tam olarak da olay burada başlıyor. Orada yaşanan bir olay ve facia sonrasında 1 yıl sonra tekrardan oraya gidiyorlar ve başlarından geçenleri oyun konu alıyor.

22

Şunu tekrar belirtmeliyim ki, oyunda aldığınız, dokunduğunuz, verdiğiniz her kararda çok ama çok dikkat etmelisiniz. Oyuna başlamadan önce ufak bir ara video giriyor ve o videoda Until Dawn‘ın ön plana çıkan ve bahsettiğimiz özellik olan “Kelebek Etkisi” tanıtılıyor. Kelebeğin her bir çizgisi farklı sonlara gittiğini ve oyunda da her verdiğimiz kararın bizim sonumuzu yaratacağından bahsediliyor. Yani buda şu demek oluyor: oyundaki karakterlerden hangilerinin oyunun sonunda yaşayabileceğini biz kararlarımızla belirliyoruz. Açıkçası tüm oynadığım oyunlardaki en etkileyici girişti.

Şimdi tüm diğer karakterlere gelelim. Josh, Hannah, Beth, Emily, Matt, Mike, Jessica, Chris ve Ashley. Bu karakterlerin her birini Hollywood yıldızları canlandırıyor. Ayrıca oyundaki gidişatımızı ve göreceklerimizi belirleyen ve her bölüm sonunda karşımıza çıkan bir psikiyatrist bulunuyor. Bunu da Prison Break dizisinden tanıdığımız John Abruzzi canlandırıyor.

Oyundaki karakter detaylarından da biraz bahsedecek olursak, gerçek yıldızlardan birebir oyunda canlandırıldığı için karakterlerin mimikleri, korkuları, mutlulukları, şehvetleri oldukça iyi yansıtılmış. Bu konuda SuperMassive Games’i tebrik etmek gerek.

Oyunun iyi yanlarından oldukça bahsettik, gelelim kötü taraflarına..

Tamamen bizim kararlarımıza odaklı ve her şeyi bizim değiştirebileceğimizden bahseden SuperMassive Games ekibi, bazı kısımlarda bu durumları atlamış maalesef. Hikayenin gidişatını bozmamak amacıyla kimi durumlarda ne yaparsak yapalım bazı olayların sonunu değiştiremiyoruz ve bu bir süre sonra sıkıcı bir hal alıyor. Diğer kötü taraf ise, belkide oyunun mükemmelliğini tamamen karartan bir sorun. Oyunda 60 FPS görmek neredeyse imkansız. Evet yanlış duymuyorsunuz, oyun PC’de değil, PS4’de fakat buna rağmen 30 FPS’de bile oynadığınızda maalesef şükredecek haldesiniz. Bunun sebebi olarak Sony’nin Supermassive Games’e oyunu bir an önce çıkarmasını istediğini düşünüyorum, çünkü bu sorunun başka açıklaması olamaz.

Son olarak incelememin en sonunda söyleme kararı verdiğim şey ise, oyunda Türkçe dil olması. Gerçi şaşırtıcı bir şey değil çünkü Sony, PS4 için yayımladığı oyunlarda sürekli Türkçe dile yer verdi. Bu oyunda da es geçmediler.

Sekiz arkadaş uzak bir dağ evinde mahsur kaldığında, ürkütücü olaylar gerçekleşir ve yalnız olmadıklarını anlarlar. Korkudan titreyen gergin grupta panik hâkim. Dengesiz katilin kim olduğunu bulmaya çalışırken sekiz karakterin korkusuna ortak olun. Gelişmiş "Kelebek Etkisi" sistemiyle ölüm kalım kararları alın. Yaptığınız her şey hikâyenin gidişatını ve bütün karakterlerin kaderini ciddi biçimde değiştirecek. Hayden Panettiere gibi Hollywood oyuncularından oluşan kadronun, insanın kanını donduran performansı PS4'ün gücüyle hayat kazanıyor. Bu ürpertici hikâyede dağdan kimin sağ çıkacağını yalnızca sizin eylemleriniz belirleyecek. SuperMassive Games'in geliştirdiği, Sony'nin yayımcılığını yaptığı Until Dawn, 25 Ağustos tarihinde sadece PS4 platformuna çıkışını gerçekleştirdi. Tabiri caizse bugüne kadar ki en iyi oyunlardan biri…

Genel Bakış

Grafik - 8
Ses - 9
Oynanış - 8
Senaryo - 9

8.5

ModdingTR.com

Özet : Bağımlısı olacağınız bir oyun !

Kullanıcı Oylaması: 4.76 ( 4 oy)

Artılar ve Eksiler:

arti Türkçe Dil desteğine yer verilmesi

arti Tamamen seçimlerimize dayalı olması ve bu sayede oyunun sonunu belirleyebilmemiz

arti Karakterlerin oyundaki her hareketinin birebir canlandırılması ve aktarılmış olması

eksi Oldukça fazla FPS sorunu ve stabil görüntü sağlanamaması

eksi Oyundaki tüm kararlar, en ufak bir olayın bile sonunu değiştirecek denmesine rağmen çoğu olaydaki sonları ne karar verirsek verelim değiştirememekHakkında Barış Bulut

Cevapla