Son Eklenenler

PES 2016 PC Tam İnceleme "Gelmiş geçmiş en iyi futbol oyunu"

pes2016yaziicin

KONAMI’nin son çırpınışları diye tabir edebileceğimiz bir oyun var karşımızda.. PES 2016..

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, incelemeyi PC platformu için hazırlıyoruz.

Pro Evolution Soccer, bildiğiniz üzere 14 serisinden itibaren FOX Engine motoruna geçiş yaptı ve bu geçişi oyuncular tarafından pek olumlu karşılanmadı. 14’den itibaren tahtı FIFA’ya bırakan KONAMI ekibi, tahtı geri almak için 14’den bu yana oyunu geliştirmeye çalışmaktalar. İncelemenin tam detayına girmeden şunu diyebilirim ki bu sene tahtı oldukça zorlayacak bir oyun karşımıza çıkarmış KONAMI. PES 2016 oldukça gelişmiş bir şekilde karşımıza çıktı ve bu sene FIFA 2016 karşısında sağlam yer edinecek bir hale geldiğini düşünüyoruz.

İncelemeden önce oyun hakkında bilgi verelim.

Ödüllü seri yeni özelliklere dolu olarak 20. yılında geri dönüyor.

PES 2015’de myClub oynayan oyuncular PES 2016 myClub’da şu ödülleri kazanabilirler:
• 2 oyuncu veya daha fazlası 90+ = 3 oyuncu 80+
• 1 oyuncu veya daha fazlası 87+ = 2 oyuncu 80+
• 1 oyuncu veya daha fazlası 80+ = 1 oyuncu 80+

PES 2016, “En İyi Spor Oyunu” unvanını korumak üzere bir teklifte çıtayı bir kez daha yükseltmek için ayarlanan yeni ve geliştirilmiş özellikler grubuyla birlikte gelir:

• Ana Lig – takımınızın tanıtımından çalıştırılmasına kadar tamamen yenilendi
• Yeni gece aydınlatması ve Fox Engine kullanan oyuncu modelleri
• İnsan hareketi – oyuncu ve kaleciler için 3 kat daha fazla animasyon
• Dinamik hava durumu – Maçlar esnasında yağmur başlar
• Daha derin takım anlayışı – Sonraki seviyeye taşınan oyuncu ve takım davranışı

 

PES 2016 UEFA Şampiyonlar Liginin, UEFA Avrupa Liginin ve UEFA Süper Kupanın Resmi Video Oyunudur; şu ana kadarki en gelişmiş futbol oyunu ile 20. yılını kutlamaktadır. Geçmişi Sevin, Geleceği Oynayın!
Öncelikle oyunun giriş ekranından söz edelim. Geçen senelere nazaran daha dolgun, canlı bir giriş ekranı var karşımızda. Yazı fontu geçen senelere göre aynı olsa da PES 2016 logosunun ve fontun arka planla uyumunu farkedebiliyoruz. Bu güzel düşünülmüş.

PES2016 2015-09-18 23-02-24-95

Bir tuşa basın menüsünden sonra karşımıza her zamanki gibi iletişimler hazırlanıyor ekranı geliyor. Burada da ufak bir değişikliğe gidilerek arka plandaki 15 serisinde bulunan Polonya bayraklı stad yerini San Siro’ya bırakmış. Bana kalırsa geçen seride kullanılan arka plan daha hoş bir görünüm kazandırmıştı. Ayrıca şunu da belirtmem gerekiyor ki, bu aşama her zamanki gibi olması gerektiğinden uzun sürüyor. Bu da maalesef can sıkıcı bir durum haline geliyor.

PES2016 2015-09-18 23-10-25-50

Bu aşamadan sonra menü ekranına geçiyoruz. Menünün tamamen geçtiğimiz seneyle aynı olduğunu söylesek yalan olmaz. Her sene menüsünde farklı tasarıma giden KONAMI ekibinin bu sene aynı menüyü karşımıza sunması -ki menüdeki oyuncu animasyonlarının bile aynı olması açıkçası şaşırttı. Ayrıca şunu da belirtelim, oyun çıkışını gerçekleştirmiş olmasına rağmen online sunucularda çökme sorunları baş gösteriyor. KONAMI’nin bu durumu çözmek için adımlar atmaması oldukça üzücü bir durum. Fakat menü hakkında sadece olumsuz konuşmayacağım. Menü müzikleri bu sene çok iyi olmuş. Oldukça beğendiğim ve oyun dışında da açıp dinlediğim müzikler var. Müziklere siz de bir göz atın derim.

PES2016 2015-09-18 23-20-51-37

Düzenleme menüsü arka planına kadar geçtiğimiz sene ile aynı. Tek fark bu sene takımlara hazır bir formayı edit üzerinden ekleyebiliyoruz. Bu da yama yapımcılarının işini kolaylaştıracağının bir göstergesi.

PES2016 2015-09-18 23-23-30-52

Bu sene oyuncu yüzlerinde ve saç yapılarında edit üzerinden değişiklik kısmında oldukça adımlar atılmış. Resmen bu aşamayı PES’in basamaklarla çıktığını açıkça söyleyebilirim. Edit yüzlerde hepinizin bildiği gibi Japonlulara kaymış gibi bir sıfat vardı. Maalesef editten ne tür değişiklikler yaparsanız yapın bu sıfatı fazla değiştiremiyorduk. Bu sene bu durum bölgelere göre ayrılmış. Uyruğu Japon bir oyuncu yüzü düzenliyorsanız üstte bahsettiğim durum oluyor fakat farklı bir bölge seçtiğinizde o bölgenin oyuncu yüzüne yakın bir profil düzenliyorsunuz. Bu konuda KONAMI, alkışları hakediyor. Değişikliklerin sadece bununla kalmadığını belirtelim. Saçlarda inanılmaz bir değişime gidilmiş.

Öncelerde bir oyuncunun edit üzerinden saçını sadece mevcut modellerden değiştirebiliyorduk. KONAMI bu sene tamamen özgürlük vererek, seçtiğimiz model üzerinde oynama yapmamıza izin vermiş. Bu efsane ol oynayanları da oldukça sevindirecek bir durum. Gelin bir göz atalım. Öncelikle bir oyuncuya çok kısa modeli seçtik.

PES2016 2015-09-18 23-30-19-05

Geçtiğimiz senelerde bu model seçildikten sonra başka işlem yapma şansımız maalesef yoktu. Bu sene ise bahsettiğim gibi oldukça özgürlüğümüz var. Öncelikle sırayla gidelim. Uzunluk çok kısa seçtik ve modelde değişim yapmadık. Dalga seviyesi diye bir seçenek eklendiğini görebiliyorsunuz. Dalga seviyesini arttırdıkça oyuncunun saçı bir nevi kirlenmiş gibi dağılıyor ve model dışına çıkmaya başlıyor. Buyrun dalga seviyesini son haline getirip bir göz atalım.

PES2016 2015-09-18 23-32-55-95

Gördüğünüz üzere saçın dalgasını arttırabiliyoruz ve saç model dışına çıkabiliyor. + seviyesini isteğinize göre düzenleyebiliyorsunuz.

Şimdi bu sene saç edit düzenlemesine gelen bir diğer özellik Stil’e bir göz atalım. 3 çeşit stil çeşidi var. İlk attığımız resimde stil gördüğünüz gibi yukarı olarak ayarlıydı. Bunu aşağı ve geriye taranmış olarak yapabiliyoruz. Aşağı yaparak bir bakalım.

PES2016 2015-09-18 23-38-04-50

Gördüğünüz üzere aşağı seçeneğini seçtiğimizde yukarıda bahsettiğim gibi saç modeli değişmeden saç sadece aşağı taranmış oluyor. Bir de geriye taranmış var o da bildiğimiz jöleyle arkaya doğru taranan model. Tabiki her saç modelinde bu şekillerin değiştiğini de belirtelim.

Bir diğer yeni eklenen özelliğe geçelim. Saç hattı. Bu da saç modeline göre 3-4 farklı tür veriyor. Buradaki değişikliğin etkilediği kısım ise saçın ön tarafının alına bakan yüzü. Saç stilini yukarı yapıp, saç türünde bir değişiklik yapıp bakalım.

X

Gelelim bir diğer eklenen edit saç özelliğine. Alın genişliği özelliği ile saçın alnın ne kadarlık kısmını kaplayacağını belirleyebiliyoruz. Aynı model üzerinden alın genişliğini değiştirerek bir bakalım.  Geniş ve dar seçeneklerini deneyelim.

XX

Bir diğer özellik ise saçın kenarlarının tür seçeneği, şunu da belirtelim bu türler saç modeline göre değişim gösterebiliyor. Gelin saç türlerine bir göz atalım. Özellikle yanları kesilmiş üstü kalsın modeline hayran çılgın gençlerin en sevdiği özellik olacağı kesin.

PES2016 2015-09-18 23-56-11-08

Son olarak saç modeli uzun ise alt kısımdan aksesuar ekleyebiliyoruz. Şu renkte, ayrıca enteresan saçlara böyle aksesuarlar ekleyip çılgınlık da yaratabiliyorsunuz. Edit saç modunun bu seride “Özgürlüüük!” diye bağırdığı apaçık ortada. Teşekkürler KONAMI.

PES2016 2015-09-19 00-03-48-06

Artık gel gelelim diğer yenilik ve modlara..

Hakkında ModdingTR

Yayın hayatına resmi olarak 14 mart 2013 tarihinde başlayan ModdingTR.com yayınlandığı günden bu yana yaptığı projeler ve paylaşmış olduğu oyun yamaları ve haberleri ile Türkiye'de adından sıkça söz ettirdi.2 yıl içerisinde 3 milyon'dan fazla insana hizmet veren ModdingTR.com böylelikle sadece Türkiye'de değil Dünya'nın her yerine başarısını ve kalitesini kanıtlamış oldu. Hergün yeni projeleri ve oluşumları ile büyümeye devam eden ModdingTR.com önümüzde ki zamanlarda da bu büyümesini katlanarak devam ettirecek.

Cevapla