Son Eklenenler

Gone Home İnceleme

Gone Home İnceleme

Yazar : Onat Deniz Taka / ModdingTR.com Oyun İncelemeleri

KEŞFETMEK HİÇ BU KADAR ÇEKİCİ OLMAMIŞTI

Aksiyonun tavan yaptığı, adrenalinin sınıra dayandığı aksiyon oyunlarından bıktınız mı? Biraz kafa dinlemek ve rahatlamak mı istiyorsunuz? Keşif yapmayı seviyor musunuz? Çözülmesi gereken büyük gizemler ilginizi çekiyor mu? Bu sorulara cevabınız “evet” ise Gone Home tam size göre bir oyun. Ama oyunun o kadar garip bir yapısı var ki! Oyun bittiğinde ben ekrana büyülenmiş bir halde baka kalırken siz “Bu neydi şimdi?” diyebilirsiniz. Ayrıca oyunu bazı ayarlar yaparak 3 saatte bitireceğinize 1-2 dakikada bitirebilirsiniz (gerçi bu oyunu oynayacaksanız neden 1-2 dakika da bitirmek istersiniz ki). Bunun en büyük kanıtı ise Metacritic’in kullanıcı notlarında. Bazıları oyuna 10 verirken bazıları 1 vermiş. Bu tamamen yapı ile alakalı bir şey. O yüzden bu notlara fazla takılmamalıyız.

Gone_Home_large_verge_super_wide (1)

NELER DÖNÜYOR BU EVDE?

Oyunumuz bir evin kapısında başlıyor. Uzun bir süredir Avrupa turunda olan Katie Greenbriar evine döner. Ama eve geldiğinde ev bomboştur ve kapıda bir not bulur. Notu kız kardeşi Sam bırakmıştır. Notta Sam ablasına kendisini bulmaya uğraşmamasını, ailesini onu bulmasını istemediğini ve elbette bir gün buluşacağını söyler. İşte bu sahneden sonra maceramız başlar.

Senaryo ile ilgili detaya girmeyeceğim çünkü anlatacağım her şey spoiler olacak ve oyun zevkinizi kaçıracaktır. Oyunda ki amacınız Sam’in kapıda bıraktığı nottan yola çıkarak bomboş olan evi didik didik araştırarak bu büyük gizemi çözmek. Gerçi ilk defa bitirdiğiniz de oyunu anlamadığınız bir çok yer ve ayrıntı olacak ama bunu anlamayacaksınız çünkü bir süreden sonra merakınız hat safhalara tırmanacak ve hikâyenin bir sonraki parçasını bulmak için bütün gücünüzle uğraşacaksınız. Gerekli ipuçlarına ulaştıkça (genelde Sam’in evin çeşitli taraflarına bıraktığı notlar) journal’lar açılacak ve bunlarda Sam kendi ağzından başından geçenleri ve düşüncelerini anlatacak.
Oyunda etkileşime geçemeyeceğiz nesne yok neredeyse. Her şeyi açabiliyor içlerini ipuçları için kurcalayabiliyorsunuz. Bulduğunuz kasetleri teyplere koyup dinleyebiliyorsunuz. Oyun 90’lı yıllarda geçiyor ve o yılların akımlarına ve kültürel değerlerine rastlamak mümkün. Mesala bazı kasetlerde o yıllarda popüler olan riot grrrl punk akımının etkilerine rastlayabiliyorsunuz. Bu arada belirteyim oyunun üstünde durduğu karakter Katie değil. Oyun ergenlik döneminde olan ve o anne babaya gereksiz bile olsa edilen isyanlara başvuran Sam’in üzerinde duruyor ve bizlere onun hikâyesini sunuyor.

gone home

MERAKTIR İNSANI BU GÜNLERE GETİREN

Oyun dediğim gibi tamamen merak ve keşif üzerine kurulu. Eğer doğru keşifleri yapar doğru ipuçlarına ulaşırsanız oyun size o mükemmel hikayesini (ki bazı alternatif hikayeler de var) harika bir şekilde sunacaktır. Bu ikramı kaçırmak istemiyorsanız bu oyunu oynamamanız çok büyük bir hata…
Oynanabilirlik: 7,5

Ses: 8,5
Grafik: 8,0
Atmosfer: 9,0
Hikaye: 9,5

 

Hakkında ModdingTR

Yayın hayatına resmi olarak 14 mart 2013 tarihinde başlayan ModdingTR.com yayınlandığı günden bu yana yaptığı projeler ve paylaşmış olduğu oyun yamaları ve haberleri ile Türkiye'de adından sıkça söz ettirdi.2 yıl içerisinde 3 milyon'dan fazla insana hizmet veren ModdingTR.com böylelikle sadece Türkiye'de değil Dünya'nın her yerine başarısını ve kalitesini kanıtlamış oldu. Hergün yeni projeleri ve oluşumları ile büyümeye devam eden ModdingTR.com önümüzde ki zamanlarda da bu büyümesini katlanarak devam ettirecek.

Cevapla